Whatsapp İletişim Numarası: 0324 6060117

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 23:00

Oyun Oynarken Yapılan En Kötü Hareket

Oyun Oynarken Yapılan En Kötü Hareket

            Çocukların gelişimi ve eğitimi için uygulanan bir yöntemdir. Çocukların dikkatleri çabuk dağılır ve verilmek istenen düşünceye odaklanmasını sağlamak kolay değildir. Bunu sağlayabilmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Hem eğlenmesi hem de istenen düzeye ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanan en iyi yöntemlerden biri oyun oynatmaktır. Bu yöntemle çocuk çevresindeki arkadaşlarıyla sohbet ederek hem insani ilişkileri gelişir hem de sürekli konuşma içerisinde olduğu için hitap yeteneği güçlenir. Aynı zamanda çocuk paylaşımcı olur yardımlaşmayı öğrenir. Artık günümüzde eğlenme amaçlı, vakit geçirmek amaçlı her yaştan insan oynamaktadır. Bu tür bilgisayar uygulamalarını her yaştan insan oynamakta bu geçirdiği süreçte de dikkatli olmalıdır çünkü karşısındaki kişi küçük yaşta bir çocuk olabilir.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Özellikle yetişkinler bu uygulamaları kullanırken karşısındaki kişinin küçük bir çocuk olabileceğinin farkında olursa sohbet penceresine yazdıklarına dikkat etmelidir. Çünkü çocuklar sürekli öğrenmeye açık bireyler olduğu ve bu öğrenme sürecini de genellikle taklit ederek kazandığı için sohbet penceresinde hakaret, şiddet içeren kelimeleri hafızalarına alıp kullanmaya başlayabilirler. Bu hakaretleri çevresindeki diğer çocuklara kullanması durumunda yayılarak devam eder ve kötü ahlaklı bireyler ortaya çıkar. Böyle bireylerin yetişmesi toplumumuzdaki ahlak değerlerine sahip çıkamayan ve saygılı nesillerin devam etmesine engel olmaktadır. Özellikle eğlence amaçlı vakit geçirdiğimizin farkında olup yazdıklarımıza konuştuklarımıza dikkat etmeliyiz.

 Vücut Dili

            İnsanlar doğduğu günden itibaren sürekli anne ve babasını veya çevresindeki kişileri taklit ederek davranışlar üretirler. Şiddetin olduğu bir ortamda büyüyen bir çocuk ilerde etrafına şiddet kullanması gerektiği düşüncesiyle hareket eder ve toplum tarafından dışlanır. Böyle çocukları hayata kazandırmak belli bir yaştan sonra gerçekten zorlaşmaktadır. Bu yüzden ebeveynler olarak yanlış örnek oluşturabilecek hareket etmekten kaçınmalıyız. Şiddet, küfür, cinsellik içeren yanlış sözcüklerden uzak durmalı küçük yaştaki bireylerin bu sözcükleri öğrenmesine engel olmalıyız.

 Nasıl Korumalıyız

            Gelişen iletişim çağından dolayı sosyal medya ve telefon kullanımı zorunluluk haline gelmiştir. Ebeveynler olarak yetiştireceğimiz bireylerin izlediği videoları kullandığı uygulamaları bu uygulamalarda yaptığı konuşmaları sürekli gözlem halinde tutmalıyız. Tabi bütün bunları yaparken de karşımızdaki bireyin bir çocuk olduğunu bilip aşırı baskı yapmaktan kaçınmalıyız.

Kafepin.com