Whatsapp İletişim Numarası: 0324 6060117

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 23:00

Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı

Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Oyun bilgisayarı, oyun oynamak için kullanılan bilgisayar türüdür. Aslına bakarsanız adı bilgisayar olan her şey ile oyun oynayabilirsiniz. Çok pahalı bir bilgisayar ile de oyun oynayabilirsiniz çok ucuz bir bilgisayar ile de oyun oynayabilirsiniz. Ancak oyun türlerine göre bu değişkenlik göstermektedir. Bizim de yazımızda değineceğimiz konu olan hakiki bir oyun deneyimi için bir bilgisayarda olması gereken bazı standartlar vardır. Biz sizlere bu standartlardan bahsedeceğiz. Bu standartların altına inildiğinde de oyun oynamak mümkün ama hakiki bir keyif alınamaz. Bu yüzden standartları bilmek gerekir.

Çözünürlük

 Bir bilgisayar oyununda en önemli etkenlerden birisi çözünürlük. Günümüz teknolojisinde de çözünürlük artık bir standart haline gelmiştir. Bir oyunu keyifle oynayabilmek için olması gereken çözünürlük 1080p dir. Bunun için bu çözünürlüğe sahip bir monitör veya ekran olması gerekir.

 Ram

 Bir oyunu rahat oynayabilmek için bilgisayarda minimum 6 8 GB ram olmalıdır. DX12 iyice yaygınlaştığında da 8GB ram şart olacak. Giriş seviyesi 8GB orta ve üstü seviyesi 16GB doğru gitmeye başlayacağız.

 Çekirdek

 Artık çift çekirdek işlemci devri maalesef bitti. Şimdi ise en az 4 çekirdekli modellere geçiş yapıldı. Çünkü yeni çıkan yüksek performanslı oyunları çift çekirdek ile açmak biraz hayal olmaya başlıyor. Çevrim içi oyun oynayanlar için bu durum değişebilir. Ancak genel anlamda standart bir sistem için dört çekirdek teknolojisinden faydalanmak gerekir.

 FPS

 Oyunu oynamak için saniye başına düşen görüntü sayısı da oldukça önemlidir. Oyunlarda FPS sizin oyunu oynarken hissettiğiniz kalitenin devamlılığını belirler. FPS ne kadar düşük ise hareket o kadar netliğini kaybeder. Hatta çok düşük fps’lerde videoda atlamalar olur. Bu da oyun keyfini ve oynama kalitesini çok etkiler.

 Ekran Kartı

 Bir bilgisayar kasasındaki en pahalı parça ekran kartı olmalıdır. Çünkü işin tüm yükünü ve size sunumunu ekran kartı yapar. Ekran kartının bilgisayarın uyumluluk derecesine göre en üst konumda olması gerekir. Ekran kartına uyumlu bir işlemci almanız gerekir ki daha iyi bir performans alabilesiniz.

 Parçaların Birbiri İle Etkileşimi

 Bilgisayar içerisindeki parçalar birbiri ile uyumlu olmalıdır. Bu da içerisindeki parçaların çalışma kapasitesini etkiler. Parçalar arasındaki ahenk normalden biraz daha fazla performans almaya, parçalar arasındaki uyumsuzluk ise normalden daha kötü performans almaya yol açar.

 Kasa

 Bilgisayarın kasası hem estetik hem de uzun ömürlü koruma için bilgisayar için çok önemlidir. Kasa kesinlikle kaliteli bir metalden oluşmalıdır. İçerisindeki parçalar rahat ve düzenli olmalı. Havalandırması çok iyi olmalı bilgisayar sürekli soğuk kalmalı çok ısınmamalıdır.

 Güç kaynağı

 Güç kaynağı bilgisayar güvenliğinin en önemli parçasıdır. Mutlaka yeterli enerjiyi verecek güçte bir güç kaynağı kullanılmalıdır. Güç korumalı voltaj korumalı ve olası durumlarda sigortalı olmalıdır. Kesinlikle 80Plus sertifikalı olmalı. Elde ettiği gücün yüzde doksanını tek seferde ekran kartına verebilecek seçenekte olmalı. Kişinin ihtiyacı olandan bir tık üzerinde olmalı.

Kafepin.com

ETİKETLER: oyun bilgisayarı