Whatsapp İletişim Numarası: 0324 6060117

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 23:00

Bitcoin Alternatifi Dijital Para Birimleri

Bitcoin Alternatifi Dijital Para Birimleri

Evet bir Bitcoin fırtınasıdır dünyada esiyor ki; sonunun nereye gideceğiniz hepimiz merakla bekliyoruz. İlk etapta illegal işlerde kullanıldığı gerekçesiyle her ne kadar çoğu kişi tarafından kabul görmese de yapılan son düzenlemeler ve güncellemelerle birlikte yerini epey sağlamlaştıran Bitcoin; adını aklamışa benziyor. Artık tüm dünyada kabul gördüğü de bir gerçek. Yurt dışında çoğu bankada Bitcoin hesabı açabiliyor ve paranızı Bitcoin olarak saklayabiliyorsunuz. Hatta sıkı durun Amerika ve Kanada ‘da Bitcoin bankamatiklerinin faaliyette olduğunu söylesek belki de inanmayacaksınız ancak doğru… Bu Bitcoin bankamatiklerinden, Bitcoin cüzdan hesabınıza giriş yaparak paranızı dolara çevirerek çekebiliyorsunuz. Ayrıca Bitcoin ile alışveriş yapılabilen işletmelerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde bile Bitcoin kabul eden işletmeler bulunmakta ve listeye her geçen gün yenileri de eklenmektedir.

Bitcoin ‘in bu şekilde tutulması ve rağbet görmesi sonrası Bitcoin alternatifi dijital para birimleri üzerine de dijital dünyaya gönül verenler tarafından çalışmalara başlandı. Gün geçmiyor ki yeni bir dijital para birimi duymayalım. Bu makalemizde de sizlere Bitcoin ve Bitcoin alternatifi dijital para birimlerihakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Altcoin kavramı nedir?

İlk olarak bilmemiz gereken; Bitcoin dışındaki dijital para birimlerine altcoin dendiğidir. Altcoin denin akla gelen ilk Bitcoin alternatifi dijital para birimi ise Litecoin ‘dir. Aslında çok sayıda dijital para birimi bulunmaktadır. Hatta resmi olarak çalışmaları kabul etmeseler de ülkelerin bile kendi dijital para birimlerini oluşturmak için çalıştıkları bilinmektedir. Bitcoin alternatifi dijital para birimleri ile ilgili birkaç örnek daha verecek olursak; Siacoin, Dash Coin, Monero, Lisk Coin, Doge Coin, Ruby Coin, Redd Coin, Sync Coin, vb. daha birçok coini sayabiliriz. Ancak hatırlatmada fayda vardır ki; Bitcoin bu para birimlerinden gerek değer olarak ve gerekse alt yapı olarak çok çok fazla öndedir. Şu da bir gerçek; Bitcoin ‘in dijital para arzını tek başına karşılayabilmesi mümkün değil, bu nedenle alternatiflerine de ihtiyaç olacaktır. Günümüz itibariyle Bitcoin ‘in en yakın olan alternatifi ise Litecoin gibi duruyor. Örneklendirmek gerekirse; Bitcoin‘i altın kabul edecek olursak, Litecoin ise gümüştür diyebiliriz.

Kafepin.com