Whatsapp İletişim Numarası: 0324 6060117

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 23:00

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar bildiğiniz üzere günümüzde hayatımızın birçok yerinde kullanılması gerek, hobi haline gelmiş durumda, peki kendi bilgisayarımızı marka bilgisayarlardan daha uyguna ve iyi bir sisteme sahip bir şekilde nasıl toplayabiliriz.

Öncelikle bilgisayar toplarken dikkat etmemiz gereken çok önemli 3 konumuz var;

 1. Fiyat olarak en iyi parçaları seçmek

 2. İşimize yarayan sistemi kurmak

 3. Uyumluluğu tutturmak

Bu 3 konuyu yerine getirdiğimiz zaman uygun, işe yarar ve sorunsuz bir sistem toplayabiliriz.

Bilgisayar toplamada önemli parçalar anakart, işlemci, ram ve ekran kartıdır.

Kendi sistemimizi kurarken önceliğimiz ne için kullanılacak sorusu olmalıdır.

oyun mu? İş mi? İnternet sörf mü?

Bu soruyu cevapladığımızda yapmamız gerekenler sırasıyla şöyledir;

 1. İşlemci; işlemcimizi işimize uygun seçtiğimizde geri kalan tek şey ona uygun bir anakart bulmaktır, uygunluk olarak soket olarak bakmamız yeterlidir.

 2. Anakart; Anakartımızı işlemci soketine göre uygun seçmemiz ve aynı zamanda son ram soketlerinin DDR3/DDR4 tarzında ve 1600/2400/3200mhz olarak frekans hızını hangisi alçak olduğumuz rami belirler ve buna göre kontrol edip uygun olanını almak.

 3. RAM; Anakart seçimimiz ram için bize bir yol açtı ve bunun üzerine ram seçimimizi gerçekleştirebiliriz.

 4. Ekran Kartı; Ekran kartı kullanacağımız alana göre değişmektedir iş için bize grafik üstüne işimiz varsa yüksek bit oranı ve yüksek ram kapasitesi gereklidir, hobi olarak internet sörf bir bilgisayar alacaksanız çok fazla masrafa girip ekran kartı almanıza gerek yok, oyunculara zaten en iyisini seçmiş durumdadır.

 5. İşlemci Soğutucu; İşlemci soğutucusu tamamen kişinin kullanıma göre değişmektedir çok fazla işlem yapılıyorsa tavsiyem sıvı soğutmadan yana.

 6. HDD; Hard disk alımı sadece depolama olarak kullanmanız tavsiye ederim yani fotoğraflarınızı, belgelerinizi ve benzeri dosyalarınızı depolamak için hafıza alanı yüksek bir hard disk seçebilirsiniz.

 7. SSD; SSD küçük boyutta ama hızı yüksek olarak seçip hem sisteminizin hızlı çalışmasını hem de bazı uygulamalarınızın hızlı çalışmasında size yardımcı olacaktır, SSD seçiminde dikkat etmeniz gereken konu hızıdır.

 8. PSU(Güç Kaynağı); Güç kaynağınızı sisteminizin gücüne göre tavsiyem minimum 600W 80+ almanız olacaktır bu rakamın üstündeki güç kaynakları sizin sisteminizde kullandığınız parçaların güç ihtiyacını karşılamasıyla alakalıdır tabii ki benim tercih etmiş olduğum bir güç kaynağı kolaylıkla sizin toplayacağınız sistemlerin gücünü karşılayacaktır.

ETİKETLER: bilgisayar toplama