Whatsapp İletişim Numarası: 0324 6060117

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 23:00

Apu (Gpusuz)Sistem Hakkında Bilgiler

APU SİSTEM HAKKINDA BİLGİLER

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan APU sistemler, AMD markasının Ryzen işlemcileri piyasaya sürmesi ile oldukça rağbet gördü. “ Ekran kartına ihtiyaç duymadan sistem sahibi olma “ başlığı ile başlayan bu hareketi dilerseniz yakından inceleyelim.

APU Nedir?

Hem merkezi işlem birimi (CPU), hem de grafik işleme ünitesi (GPU) işlevini aynı anda yürütebilen sisteme APU denir. APU sistemlerin temel işlevi; sistemde harici bir grafik kartına ihtiyaç duymadan, tüm işlemleri CPU üzerinden yürütebilmesidir. Bu özel üretim CPU’lar kendi içerisinde grafik işleme ünitesi (GPU) barındırarak, kullanıcıları ekstra masraftan kurtarmaktadır. Özellikle son dönemde revaçta olan Ryzen işlemciler ile APU kavramı bambaşka bir boyuta taşınmıştır.

APU Sistemin Avantajı Nedir?

Nihai olarak en göze çarpan avantajı; sistemde harici bir grafik kartına (ekran kartı) ihtiyaç duyulmamasıdır. Böylelikle sistemin toplanması aşamasında, ekonomik olarak kâr söz konusu diyebiliriz. Buradan sağlanan kâr ile diğer bileşenlere yükseltme yaparak, bir tık öteye geçebilecek sistem oluşturmak mümkündür. En son piyasaya sürülen Ryzen 3 2200G ve Ryzen 5 2400G ile sizi mutlu edecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

APU Sistemin Dezavantajları Nelerdir?

APU sistemler yapısı itibari ile VRAM (Video Ram) olarak sistem belleğini kullanmaktadır. Buna istinaden APU sistem oluşturmayı düşünen bir kullanıcı, sistemin belleğini seçerken bu kritik noktaya dikkat etmelidir. Harici grafik kartları VRAM olarak kendi belleklerini kullanırken, APU sistemler sistem belleğini kullanıyor ve bu da düşük sistem belleğine sahip kullanıcılar için ekonomik açıdan kâr olarak değerlendirilse de performans açısından geriye düşürüyor.

Hayatımıza giren DDR4 teknolojisi ile artık yeni toplanan sistemlerin çoğunda öngörülen sistem belleği miktarı, minimum 8 GB olarak düşünülmektedir. APU sistemler kısmında ise bu belleğin 2/4 GB kadarı VRAM (Video Ram/ Grafik birimi belleği) olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılara düşen bellek miktarı, 6 GB olarak değerlendirilebilir. APU sistemler için ayrılan VRAM boyutu daha sonra kullanıcılar tarafından değiştirilebilir olsa da, 4 GB üzeri performans açısından herhangi bir artış sağlamayacaktır. Bu sebeple APU sistem kurulumları için tercih edilen sistem belleği (RAM) boyutu, 16 GB olarak belirlenmiştir. 16 GB sistem belleğine sahip bir APU sistem için 4 GB VRAM olarak düşünüldüğünde kullanıcıya kalan 12 GB sistem belleği, performans açısından kullanıcıyı oldukça memnun edecektir.

APU Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Sistem belleği boyutu
  • Orta segmente hitap edecek sistem için varsayılan bellek boyutu 16 GB olması gerekmektedir.
 • Sistem belleğinin frekans değeri
  • APU sistemlerde VRAM (Video RAM) olarak sistem belleği kullanıldığından dolayı, sistem belleklerinin çalışma frekansları da bu konuda oldukça büyük önem arz etmektedir. Özellikle oyun için düşünülmüş APU sistemlerde belirli frekanslar aralığında FPS farkı oluşabilmektedir. Bu sebeple DDR4 teknolojisi için 3200 MHz iyi bir tercih olacaktır.
 • Bellek tipi olarak dual channel (çift bellek mimarisi) tercih edilmesi
  • Çift bellek mimarisini en basit şekilde özetleyecek olursak; sistem belleğinin tek modül yerine iki modül olarak kullanılması ile ortaya çıkan eşzamanlı veri aktarımı sayesinde performans artışı diyebiliriz. Yeni nesil işlemciler çift bellek mimarisi göz önünde bulundurularak geliştirildiğinden dolayı, bellek seçimi kesinlikle dual channel yönünde olmalıdır. Aynı zamanda dual channel bellek seçimlerinin, performansa büyük ölçüde etki ettiğini söylemekte yarar var. Çift bellek mimarisinin gerçekleşmesi için, sistem belleğinizi iki modül şeklinde satın almanız yeterlidir. Kısaca sisteme 8 GB bir bellek koyacak iseniz bunun; (2 x 4 GB) şeklinde olması gerekmektedir. Aynı şekilde APU sistemler için 16 GB bellek şartı koşulduğundan dolayı bu yapının (2 x 8 GB) şeklinde olması gerekmektedir. Tek modül ile çift modül (çift bellek mimarisi) bellek arasında gözle görülür büyük farklar oluşabilmektedir. APU sistem toplayacak kullanıcıların dikkat etmesi gereken en kritik noktaların başında bu gelmektedir.
 • Görüntünün aktarılacağı cihazın bağlantı arabirimi ile anakartın görüntü çıkış biriminin aynı olması
  • APU sistemlerde harici bir grafik kartı olmadığından dolayı, görüntü çıkışı anakart üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple onboard görüntü çıkış birimi ile görüntüyü aktaracağınız cihaz arasındaki bağlantı arabirimi (VGA/HDMI/DVI/DISPLAYPORT) aynı olmalıdır. Günümüzde arabirimler arasındaki geçişler ufak çevirici aparatları ile sağlanabilmektedir. Lakin bazı anakart modellerinde “ görüntü çıkışını çevirici aparatlar ile aktaramazsınız “ ibaresi yer almaktadır. Anakart seçimi yaparken bu kriteri göz önünde bulundurmamanız durumunda sistemden görüntü alamamanız kaçınılmazdır.

Güncelleştirebilme

APU sistemler için tercih edilen Ryzen 3 ve Ryzen 5 işlemciler her ne kadar kullanıcıların gözünde ileriye dönük donanım olarak gözükmese de, gerçek bundan çok farklıdır. Ryzen 3 ve Ryzen 5 işlemcilerin GTX 1070 / RTX 2060 grafik kartlarıyla bile herhangi bir darboğaza sebep olmadan çalıştığı testlerle kanıtlanmıştır. İleriki zamanlarda elinizdeki APU sisteme harici bir grafik kartı ekleyerek, güncel sistemler ile eşdeğer bir yapıya sahip olabilirsiniz. Bu şekilde; gelecek zamanda güncel bir sisteme sahip iken grafik kartınızın arızalanması durumunda, elinizin altında işlerinizin aksamasına engel olacak Vega GPU’yu bulunduruyor olacaksınız.

kafepin.com